CİCİBEBE SHOP.COM BEBEK ŞEKERİ-MAGNET KAPI SÜSÜ LOHUSA TACI NİŞAN-KINA-NİKAH TAKI YASTIĞI BEBEK ODASI MOBILYALARI CİCİBEBE SHOP.COM

10 Aralık 2012 Pazartesi

Keçeden gül nasıl yapılır


Bugün çok sorulan merak edilen, özellile keçeye yeni başlayanlar için çok faydalı olacağını düşündüğüm bir konu var paylaşmak istediğim. Mevlüde Hanım vesile oldu, bundan sonra da sorulara teker teker mail yoluyla değil, bu şekilde blogda post hazırlayarak cevap vermeye karar verdim. Hem herkes faydalansın, Hem de aynı soruları tekrar tekrar cevaplamayayım istedim.

Mevlüde Hanım şapkasını süslemek için keçeden gül yapmak istiyor, ama nasıl yapacağını bilememiş, benden yardım istedi. Ben de elimden geldiğince resimleyerek anlatmaya çalıştım.

Ben gülleri artık kalıpla keserek yapıyorum, ama tabi iki boy var sadece kalıpta, daha büyük ya da küçük gül yapmak gerektiğinde ben de bu yöntemi kullanıyorum.

Numara sırasına göre bir de kısa anlatım yapayım,
1- İstediğimiz boyda uygun bir çiçek kalıbı kullanarak keçemizin üzerine kurşun kalemle çiçeğimizi çiziyoruz. Çiçek kalıbı için şuradaki yazımda verdiğim çiçeklerden kullanabilirsiniz.

2- Çiçeği çizdikten sonra kenarlarından kesiyoruz,

3- Kenarlarından kesilmiş çiçeğimizi, bir spiral oluşacak şekilde içe doğru birkez daha kesiyoruz.

4-5-Çiçeğimizi uç noktasından başlayarak dışa doğru sarıyoruz, düz kesilen yerler gülümüzün iç yapraklarını, dıştaki dalgalı  kısımsa dış yapraklarını oluşturacak

5-6 sarma işlemi bittikten sonra sıcak silikon ile tabanından yapıştırıp yaprakları sabitleyebiliriz, ya da biraz gevşek sararak dikerek te sabitleyebiliriz. Ben silikon tercih ediyorum. En son da üzerini bir inci tanesi ile süslüyorum.

Umarım yeterince açık bir anlatım olmuştur. Yapacak olanlara kolay gelsin....
Image Map

I heart FeedBurner