CİCİBEBE SHOP.COM BEBEK ŞEKERİ-MAGNET KAPI SÜSÜ LOHUSA TACI NİŞAN-KINA-NİKAH TAKI YASTIĞI BEBEK ODASI MOBILYALARI CİCİBEBE SHOP.COM

4 Haziran 2012 Pazartesi

EV HANIMLARINA EVDE ÇALIŞMA TAVSiYELERi

Şu yazımda Ev hanımlarına evde çalışarak gelir elde etmek, para kazanmak için bildiğim yöntemleri paylaşacağım yazılar hazırlayacağımı söylemiştim. Ve demiştim ki paylaşacağım yöntemler aslında birçok ev hanımının bildiği, hatta bazılarının yaptığı işlerdir. Ama biliyorum ki bir çok hanım da bu işleri yapmak isteyip te nerden nasıl başlayacağını bilemiyor. Ve işte bu işlerin en kolaylarından biri olan evlere iş veren firmaların işlerini yapmakla başlıyoruz yazılarımıza.

İnternette' evlere iş veren firmalar',' evlere iş veren yerler' gibi aramalar yaptığınızda, sadece bu tip işlerle ilgili yüzeysel, trafik çekmek için yazılmış içi boş yazılar haricinde, -bir iki istisna hariç- ele avuca gelir yazı yok.  Ben evlere iş veren yerlere iş yapın kazanın, ya da yazının altına yorum yazın iş veren yerler size ulaşsın tarzı bir yazı yazmak niyetinde değilim öncelikle onu belirteyim. Amacım, bu tarz işleri bulmak ve yapmak için izlenmesi gereken yolu, bildiğim kadarıyla anlatmak.Bu konuyu nasıl bildiğimi söyleyeyim öncelikle. Çalıştığım firmada giyim imalatı yapılıyor, ve işlerimizin büyük bir kısmını dışarıda yaptırıyoruz. Dikim işlerimizi düzenli olarak yapan atölyelerin yanında, zaman zaman ihtiyaca göre az sayıda makina ve çalışanı olan, bir-kaç hanım tarafından çalışılan küçük yerlere iş vermekle beraber, özellikle el işçiliklerini ev hanımlarına yaptırıyoruz.Ve şunu söyleyeyim ayda 1000 TL'den fazla ödeme yaptığımız hanımlar var.

Bizim gibi ev hanımlarına iş veren birçok yer olduğunu da biliyorum. Sadece tekstil-konfeksiyon değil, bir çok sektörde de bu uygulama yapılıyor. Ben bugün için sektör ayrıntısına girmeden genel olarak böyle işler yapabilmek için atılması gereken adımları anlatmak istiyorum. Gerekirse ilerki yazılarda sektörlerle ilgili bilgiler de verebilirim.


Şimdi evlere iş veren firmalardan iş alabilmek için nasıl bir yol izlememiz gerektiğini adım adım anlatalım. Firmalar genelde guruplara iş verirler, işin zamanında teslim edilmesi, organize ve hızlı yapılabilmesi için. Dolayısıyla bir guruba dahil olamıyorsak yapacağımız şeyler sırasıyla şöyle olmalıdır:

1- Ekip oluşturmak. İlk olarak birkaç arkadaşınızla birlikte bir ekip oluşturmalısınız. Kuracağınız ekip ne kadar çok kişiden oluşursa alacağınız işin miktarı ve devamlılığı okadar fazla olur. Başlangıçta 4-5 kişi başlayıp, İşinizi oluşturduktan sonra 30-40 kişiye kadar çıkabilirsiniz.

2- Ekibinize lider atayın. İş görüşmelerini yapmak, iş dağılımını ve yönetimini yapmak, firmalar ile her türlü bağlantıyı sağlamak için bir ekip lideriniz olmalı. Firmalar tek kişi ile muhatap olmak ister. Bu sorumluluğu üstlenecek bir lidere ihtiyacınız var.


3- İş bulmak. Çalışmak istiyorsunuz, ekip te kurabiliyorsunuz, ama asıl sorun işi bulmak değil mi? Hanımların en çok zorlandıkları, nasıl diye sordukları konu bu sanırım. İtiraf ediyorum kolay değil. Çok kolay deyip kimseyi kandırmayalım değil mi? Ama her işte olduğu gibi bu konuda da kararlı ve azimli olursanız başaracağınızdan eminim.
İş bulmak için öncelikle yakın çevrenizden başlayın.Çevrenizdeki işletmelerde çalışan yakınlarınıza tanıdıklarınıza, çalıştıkları firmalar evlere iş veriyor mu diye sorun. Belki vermiyordur ama sizin bu işi yapacağınızı bilirlerse, bir duyum aldıklarında sizi haberdar edebilirler.
Yaşadığınız bölgedeki işletmeleri fabrikaları bir liste yapın. Bunun için yine çevrenizden ve internetten faydalanabilirsiniz. İnternetten bulmak için arama motoruna şehrinizdeki imalatçı firmaları aratın. Tekstil, konfeksiyon, ev tekstili, elektirik-eletronik, plastik... örnekler çoğaltılabilir. Sektörlere göre arama yapın, Ama sakın ha evlere iş veren firmalar diye bir arama yapmayın, zaman kaybından başka bir sonuç elde edemezsiniz.
Bulduğunuz firmaların telefon numalarını ve adreslerini yazın. Özellikle küçük ve orta büyüklükteki işletmelere odaklanın.
Listenizi oluşturduktan sonra bizzat gidebildiğiniz yerlere gidin, Diğerlerine telefon edin, evlere iş verip vermediklerini sorun, ekibiniz olduğunu söyleyin. Olumsuz cevaplara hazırlıklı olun, yılmayın, umutsuzluğa kapılmayın. Aradığınız yerlerin bir kısmı evlere iş vermiyor olabilir, bazıları dönem dönem veriyordur, ya da zaten iş verdikleri yerler vardır. Bunu öğrenin ve ihtiyaç olduğunda size ulaşabilecekleri bir numara bırakın. Listenizdeki bu firmaları belirli aralıklarla arayıp sormayı da ihmal etmeyin. Bugün olumsuz cevap aldığınız bir firma, 1-2 ay sonra sizinki gibi bir ekibe ihtiyaç duyabilir ve belki de devamlı olacak işinizi bulabilirsiniz.

4- Aramalarınız sonuç verdi işi buldunuz diye farzedelim. Firma ile işe başlamadan önce yapacağınız işin fiyatını, teslim tarihini, ödeme şeklini ve zamanını sorun. Net cevaplar alın. Ücretler parça başı olur genelde ve gözünüze az görülebilir ama binlerce adet olur muhtemelen, ve dolayısı ile tatmin edici rakamları bulabilir. Firmadan aldığınız bu bilgileri ekip üyeleri ile paylaşın ki iş bitiminde, işin tesliminde ve ödemelerde sorunlar yaşanmasın.

5- Ekip lideri olarak yapılacak işi en iyi şekilde öğrenin ve ekip üyelerine işi doğru anlatın ve gösterin, yapılan işin kalitesini kontrol edin, firmaya memnun kalacağı şekilde iş teslim edilmesini sağlayın ki işiniz uzun süreli olabilsin.

Evde çalışarak para kazanabilmek için ev hanımı olmak baş şartı olan, tahminimce isteyen bütün ev hanımlarının yapabileceği, en kolay çalışma yöntemlerinden birisi hakkında bilgi vermeye çalıştım. Umarım ev hanımlarına yol gösterir, böyle bir iş yapmak isteyenlere faydalı olur. Yazıyı okuyup ta benim atladığım, ya da bu işi yapabilmek için gerekli olan bilmediğim bişeyleri bilen varsa ilave yapabilirler. Sonuçta ben sadece gözlemlerime dayanarak yazıyorum, ama bu işi yaparak para kazanan ev hanımlarının bilgileri ve tavsiyeleri tabiki daha değerli olacaktır okuyanlar için.
 Ev hanımlarına, evde çalışarak para kazanmak için tavsiyelerde bulunmaya devam edeceğim. Gelecek yazımızda konumuz ne olacak bakalım? 

Not:  Bu tarz bir iş yapmak isteyen, bize de iş verin diye yorum yazan hanımlar.. Ben firmamın bu konuda bir kararına ortak olacak pozisyonda değilim, görevim çok farklı bir alanda, Yazımı iş vermek için değil, bu işleri yapmak isteyenlere birazcık olsun yol gösterebilmek, organizasyonlarını nasıl yapacakları konusunda fikir verebilmek için yazdım.
Image Map

I heart FeedBurner