CİCİBEBE SHOP.COM BEBEK ŞEKERİ-MAGNET KAPI SÜSÜ LOHUSA TACI NİŞAN-KINA-NİKAH TAKI YASTIĞI BEBEK ODASI MOBILYALARI CİCİBEBE SHOP.COM

27 Nisan 2011 Çarşamba

Diyet yemeği yaptım, kendimi kutluyorum :))Diyete başladık malum, öyle her yemeği yiyemiyoruz. Nerdeyse sıfır yağ olacak. Yemek yapmayı oldum olası ağır işler sınıfına koyarım ben. Annem yok bu hafta, o yokken kolay tarafından, makarna, çorba, kızartma, hazır bişeyler ayarlardım. Ama şimdi o bol yağlı kalorili yemekler diyet takvimini tamamen bozmak anlamına gelecek. Ben de ne yaptım? yine kızartma yaptım, ama yağsız, diyet kızartma :)) Korka korka yapmaya başladığım, hatta pişerken bile bu yemeğin sonu midemiz yerine çöp kutusu olacak diye düşündüğüm diyet kızartma, beni son derece şaşırtan, güzel bir yemek oldu. Hatta yanında bir de makarna bile vardı, o da diyet :)) Evlere şenlik bi yemek yedik, kimseye bişey olmadı, karnımız doydu, bunları tekrar pişirip yiyelim bile dedik :))  Eserlerimin resimlerini çekmeyi çok istermiydim, hayır istemezdim, bildiğiniz kızartma ve domates soslu makarnaydı işte, öyle özel bişey yapmadım, zaten mutfak ve yemek pişirme özürlüyüm bu kadarını yapabildiğime şükrediyorum, ama merak edenler varsa, anlatayım nasıl yaptığımı.

Diyet kızartma:
3-4 adet Orta boy patlıcan
10-15 adet sivri-yeşil biber
1 çorba kaşığı zeytin yağı
3 adet orta boy domates
1 diş sarımsak
ve en önemlisi, fırın, tepsi ve pişirme kağıdı ya da folyo
yağı sürmek için de fırça
patlıcanları alacalı soyup, dilimleyip kızartmalık hazırlıyorsunuz,
biberleri de istediğiniz gibi hazırlayıp hepsini fırçayla yağlıyorsunuz
fırın tepsisine kağıt ya da folyo yayıp üzerine diziyorsunuz. Tepsi yerine direk ızgaranın üzerine folyoyla da yapabilirsiniz bu işlemi. fırını bu arada ısıtmayı unutmayın.
fırında bir yüzünün kızarması 15dk buluyor, çok kalın değilse patlıcanlar çevirmeye gerek kalmadan hepsi 20-25 dakikada pişer, kalınsa çevirmek gerekebilir.

onlar pişerken domatesleri ve sarımsağı rendeleyip, pişirerek sosu hazırlıyorsunuz.

fırından çıkardığımız patlıcan ve biberleri servis tabağına alıp, sosu da üzerine dökünce, kızartmamız hazır.
Afiyet olsun ;)

Aynı yöntemle patates ve başka sebzeleri de kızartabilir, kızartma keyfinden mahrum kalmayabilirsiniz sizde. Annem bu yöntemle patates kızatması yapıyor, ben de onun sırrını kaptım :))Image Map

I heart FeedBurner