CİCİBEBE SHOP.COM BEBEK ŞEKERİ-MAGNET KAPI SÜSÜ LOHUSA TACI NİŞAN-KINA-NİKAH TAKI YASTIĞI BEBEK ODASI MOBILYALARI CİCİBEBE SHOP.COM

15 Şubat 2011 Salı

Bebek Odası Seçiminde Önemli Noktalar      Hatırlıyorum da, çocukluğumda babamın işyerinde, bir duvar kağıdı vardı, şirin-şeker bambiler, yavru ceylancıklar koşuştururlar, dere kenarlarında su içerlerdi, öyle bişeydi işte. Bakar dururdum onlara, benim odamda da olsa bu duvar kağıdından ne güzel olur diye hayal kurarak. Babam bebek eşyaları satardı bu arada, ondan öyle duvar kağıtları vardı. Bendeki hayal dünyasının genişliğini siz düşünün artık o dönemler:) Beni dükkandan içeriye sokmamak için özel bir çaba sarfederlerdi, içeri bi girdimmi de çıkarabilene aşkolsun:))  Feryat -figan, duyan canımı yakıyorlar zanneder. Orda yatıp kalkıcam bıraksalar.:))Bende o günlerden kaldı herhalde hala pek meraklıyım bu bebek-çocuk eşyalarına.  Eh zaten iş hayatım da çocuk giyim sektöründe devam ediyor. Bir süredir bebek odaları ve eşyalarıyla biraz fazla haşır-neşirim. Daldımmı çıkamıyorum  bu sitelerden. Bu arada da bakıyorum bir gün bana da lazım olur İnşallah diye, uzman tavsiyelerine. Yeni bir bebek heyecanı yaşayanlar, küçük ama en önemli aile bireyleri için evlerinin en önemli en güzel odasını nasıl hazırlayacaklar, neler yapacaklar, tavsiyeler ne yönde bi özetleyeyim isterseniz.

Bazılarına göre nerdeyse yeni bir ev satın almak ya da inşaa etmek gerekirken, neyse ki mantıklı çoğunluğa göre, mevcut imkanlarla yapılabilecekler de  uzun uzun anlatılmış. O uzun anlatılanlardan özetle, odanın seçiminden yola çıkacak olursak, eğer evinizde doğu yönünü gören penceresi olan bir oda varsa mutlaka o oda bebek odası olmalı diyorlar. Sabah doğan güneşi alması açısından. eğer doğu cepheniz yoksa, kuzey cepheyi de kesinlikle tercih etmemenizi öneriyorlar, muhtemelen soğuk ve nemli olacağı için. anlayacağınız, oda seçiminde ve  dekoruyla ilgili konularda bebeğiniz için en önemli konu sağlık, ikincisi kullanım  kolaylığı, ve en son önemli olan görsellik. Ama ne yazıkki -perakende sektöründe olduğum yıllardan hatırlıyorum ve artık annelerin ve anne adaylarının daha bilinçlendiğini düşünüyorum- pek çok kişi önce görsellik diyor sanki.

Neyse biz odaya dönelim. odanın büyüklüğüne gelince, eğer ilk aylardan itibaren bebeği kendi odasında yatırmayı düşünüyorsanız, karyola/beşik, elbise dolabı, şifoniyer, satndart bir mobilya takımında bulunan parçalar. Tercihe veya bütçeye göre bunlar azaltılabilir ya da çoğaltılabilir ama şunu göz önünde bulundurmak lazım, mobilyalar odaya yerleştikten sonra anne ve birkaç ay sonra da bebek içerde rahat haraket edebilecek alan bulabilmeli. Anne için odada oturacak hatta gerektiğinde uzanabilecek bir kanepe de olursa iyi olur. Benden söylemesi:)

 Resimdeki bebek odası takımı, Babypark firmasının My Little Bebek oda takımıdır.
Image Map

I heart FeedBurner